Spotkanie i współpraca z Centrum Badań Kosmicznych PAN (10-11-2021)

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy zaproszenie na spotkanie z Centrum Badań Kosmicznych PAN. CBK jest instytucją w ramach Polskiej Akademii Nauk zajmującą się pracami nad technologiami wykorzystywanymi w przestrzeni kosmicznej.

W dniu dzisiejszym mieliśmy możliwość spotkać się w z dr hab. Piotrem Orleańskim i Witoldem Trzebińskim. W spotkaniu z naszej strony mogła uczestniczyć bardzo wąska grupa osób z powodu obostrzeń sanitarnych. Mamy nadzieję, że następne spotkanie będzie mogło objąć wszystkich uczestników projektu. Tym razem w spotkaniu wzięła udział pani Karolina Jaworska jako nauczyciel prowadzący, Adam Flak reprezentujący zespół mechaniczny i Kalina Jackiewicz reprezentująca zespół elektroniczny i łączności.

W trakcie dwu-godzinnego spotkania mieliśmy okazję

  1. przedstawić zakres projektu Mr Fahrenheit prawdziwym fachowcom branży kosmicznej z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu satelitów.
  2. obejrzeć laboratoria i warsztaty dedykowane poszczególnym systemom pokładowym budowanych i testowanych urządzeń.
  3. porozmawiać i wysłuchać pierwszych opinii na temat naszego podejścia do projektu i propozycji usprawnień.

Efekt tej wizyty przeszedł nasze oczekiwania. Otrzymaliśmy propozycję wsparcia merytorycznego w obszarach technologii materiałowej, montażu i elektroniki. Ustaliliśmy, że co dwa miesiące będziemy się spotykać, oceniać postęp i wprowadzać korekty do dalszych prac (to jest to czego nam brakowało !!). Dodatkowo otrzymaliśmy propozycję wykonania testów naszego satelity na urządzeniach w CBK co bardzo ułatwi nam uzyskanie certyfikatów i ograniczy koszty. Nie musimy już martwić się i szukać centrum testowego za granicą.

Tym sposobem Centrum Badań Kosmicznych PAN stało się partnerem technologicznym naszego projektu 🙂

Leave a Reply