Coraz bliżej uruchomienia stacji naziemnej. (21-11-2021)

Uruchomienie stacji naziemnej zbliża się wielkimi krokami. Pierwotny plan zakładał umieszczenie instalacji na dachu na początku grudnia, ale z przyczyn opóźnień w dostawach, związanych z Covid-19, mamy szansę wykonać ją do Nowego Roku.

Otrzymaliśmy właśnie dostawę z małym, ale niezwykle ciekawym urządzeniem o nazwie Adalm-Pluto. Jest to specjalna przystawka do komputera z rodzaju SDR (ang. software defined radio).

Oznacza to mniej więcej tyle, że w przeszłości radionadajniki i odbiorniki budowane były w całości jako urządzenia elektroniczne i miały takie parametry, jakie zaprojektował ich twórca. W przypadku radia definiowanego programowo to programista lub radioamator decyduje, jak ma wyglądać i jakie funkcje ma mieć jego radio. Składa je w sposób wirtualny w komputerze, a ten dba już później o to, żeby symulator działał tak jak prawdziwe radio. W ten sposób zamierzamy zbudować nadajnik i odbiornik stacji naziemnej na częstotliwości około 435 MHz, z korekcją błędów, kodowaniem GFSK, pakietowaniem danych itd. Wykorzystamy do tego oprogramowanie otwarte o nazwie GNU Radio. Poniżej przykład budowy radia w tej technologii.

Instalacja i pierwsze uruchomienie tego środowiska wykonaliśmy już w gronie zespołu programistycznego i telekomunikacyjnego w ostatni weekend. Tymoteusz Pardej ma w ten sposób skonfigurowany już warsztat pracy do dalszego rozwoju kodu stacji naziemnej. Teraz tylko kilka ton literatury, dziesiątki godzin filmów z youtobe i mamy szansę na kontakt z obcą cywilizacją, albo krążącymi nad nami satelitami 🙂

Leave a Reply