Site icon Mr Fahrenheit

“Serce” satelity MrFahrenheit

Epidemia wywołana wirusem Covid, spowodowała ogromne zamieszanie na rynku elektroniki na świecie. To co wydawało nam się oczywiste i proste do zakupienia okazało się w 2022 roku praktycznie nieosiągalne na rynku dla drobnych klientów.

Żaden nowoczesny system elektroniczny we współczesnym świecie nie może obejść się bez sterujących jego zachowaniem mikrokontrolerów, czyli uniwersalnych procesorów ze zintegrowaną częścią komunikującą je ze światem zewnętrznym. Jest to “serce” i “mózg” każdego urządzenia poczynając od pilota do garażu, przez mikrofalówki, ekspresy do kawy, a na samochodach i samolotach kończąc. My też potrzebujemy takiego urządzenia z tym, że jeszcze bardziej specjalizowanego i o jeszcze lepszych parametrach niż te dostępne typowo na rynku.

Dla satelity Mr Fahrenheit wybraliśmy mikrokontroler o nazwie STM32L476RGT3 charakteryzujący się bardzo niskim poborem mocy, dużą liczbą różnych peryferiów oraz podwyższonym zakresem temperatur działania. Wprost idealny jako mózg naszego satelity.

https://www.st.com/en/microcontrollers-microprocessors/stm32l476rg.html

Jakież było nasze zdziwienie, gdy zamówiliśmy go w lutym ( zaraz potem wybuchła wojna) i od tamtej pory…czekamy…czekamy….czekamy…mija pierwszy miesiąc…informacja, że termin dostawy nieznany….mija drugi miesiąc…to samo…mija trzeci miesiąc…bez zmian….rozpacz. Najczęstszy komunikat w hurtowniach wygląda tak:

Rynek dużych odbiorców wchłania teraz każde ilości dobrych podzespołów. Producenci samochodów mają przewagę w milionowych zamówieniach nad nami, którzy zamówili trzy sztuki.

Na początku wakacji w geście rozpaczy postanowiliśmy skontaktować się bezpośrednio z producentem i odważnie zapytać, czy nie znaleźliby gdzieś jednej chociaż sztuki dla naszego projektu.

Już pierwsze przeszukanie sieci i próba znalezienia kontaktu była zaskoczeniem. Okazało się, że firma STMicroelectronics posiada przedstawicielstwo w Polsce 🙂 Wystarczył jeden telefon, gdzie niezwykle sympatyczny pan wysłuchał naszej historii i jedynie zapytał o adres dostawy.

Po około 3 tygodniach przyszła paczka, w której otrzymaliśmy (w prezencie!!!) 10 sztuk tych procesorów 🙂 wraz z zapewnieniem, że jeśli jeszcze jakieś części chcielibyśmy zamówić dla projektu ich firmy to wystarczy dać znać!!!

Łaaaał !!!

Dziękujemy i serdecznie witamy w gronie darczyńców firmę ST i polskie przedstawicielstwo !!!

Link do strony firmy: st.com

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół elektroniki projektu Mr Fahrenheit

Exit mobile version