Z wizytą w Polskiej Agencji Kosmicznej

Dzień rozdania świadectw to nie tylko początek wakacji. Dla członków zespołu projektu Mr.Fahrenheit to także spotkanie z najważniejszą instytucją kosmiczną w Polsce.

POLSA to nietypowy skrót oznaczający Polską Agencję Kosmiczną (ang. POLish Space Agency). POLSA jest agendą rządową odpowiedzialną za koordynowanie i współpracę Polski z instytucjami międzynarodowymi w dzidzinie eksploracji Kosmosu i promowania polskiego sektora kosmicznego. Więcej informacji na stronie agencji https://polsa.gov.pl/

Nasz zespół reprezentowali, jako przedstawiciele grupy elektronicznej i mechanicznej, reprezentowali Maciej Makówka i Adam Flak.

Wojna w Ukrainie zrujnowała nasze plany pozyskiwania funduszy na projekt.

Nasz cel jest jasny. Poszukujemy partnera, który ma potencjał i jest w stanie sfinansować lub pomóc w wyniesieniu naszego satelity na orbitę. Wiemy, że Agencja zacieśnia współpracę z firmami z USA i pracuje nad możliwością wynoszenia satelitów z terenu Polski i dostrzegliśmy w tym naszą szansę.

W trakcie spotkania przedstawiliśmy nasz projekt, stan prac i problemy z którymi się borykamy. Spotkanie uważamy za bardzo ważne. Mimo, że jesteśmy projektem i zespołem bardzo nietypowym, młodym, bez sukcesów, poczuliśmy się potraktowani bardzo poważnie i uczciwie. Rozmowa była bardzo otwarta. Mamy świadomość jakie są możliwości Agencji, harmonogram działań w interesującym nas zakresie oraz co najważniejsze ograniczenia, którym Agencja podlega. Wiemy, że finansowanie bezpośrednie takiego projektu jak nasz jest niemożliwe. Jednak wsparcie Agencji w pozyskaniu partnerów zewnętrznych jest jak najbardziej sprawą otwartą i wartą dodatkowych rozmów w nowym roku szkolnym 🙂

Udanych Wakacji życzy Zespół Mr Fahrenheit

Leave a Reply