Komunikacja

System radiokomunikacyjny satelity Mr Fahrenheit składa się ze stacji naziemnej, pokładowego modułu nadawczo-odbiorczego oraz anten pokładowych..

Photo: Ground station example (from ESAC CubeSat Ground Station Presentation)

Downlink i Uplink:

System radiokomunikacyjny naszego CubeSat’a jest potrzebny do wymiany danych zarówno „w dół” jak i „w górę”. Downlink są to dane nadawane przez satelitę i odbierane przez stację naziemną, z kolei Uplink ma działanie odwrotne. Będziemy używać częstotliwości w pasmach amartorskich, najprawdopodobniej 435 MHz Downlink i 144 MHz Uplink.

Photo: Ground station example (from SatNOGS)

Stacja naziemna:

Nasza stacja naziemna musi zarówno przesyłać polecenia do naszego CubeSat’a, jak i odbierać dane telemetryczne i dane payload’u, składających się z odczytów czujników i zdjęć Ziemi z kamer. Stacja naziemna jest budowana w całości przez nas i składa się z dwóch anten kierunkowych cross Yagi, radia i rotatora. Rotator jest potrzebny, aby stacja naziemna mogła śledzić naszego satelitę zgodnie z TLE. Są to fragmenty danych, które zawierają informacje o trajektorii naszego CubeSat’a.

Photos: TLE (Two Line Element) examples
Photo: CubeSat transceiver example (from ISISPACE VHF uplink/UHF downlink Full Duplex Transceiver)

Pokładowy moduł nadawczo-obiorczy (ang. transceiver):

Nasz pokładowy transceiver będzie przesyłał dane do stacji naziemnej za pomocą protokołu AX.25. Nie wszystkie dane mogą być przesyłane tak często jak telemetria. Na przykład, zdjęcia Ziemi są zbyt duże do częstego przesyłania i zużywają zbyt dużo cennej energii z paneli słonecznych. Dlatego nasz transceiver musi być zdolny do odbierania danych Uplink. Polecenie wysłane ze stacji naziemnej może nakazać naszemu CubeSat’owi rozpoczęcie przesyłania zdjęcia w konkretnym momencie. Ponadto, Uplink może być bardzo pomocny w sytuacjach awaryjnych.

Photo: CubeSat antenna module example (from ISISPACE CubeSat Antenna System for 1U/3U)

Anteny pokładowe:

Jako jeden z elementów rozkładanych, anteny muszą czekać na rozłożenie minimum 30 minut po aktywacji przełączników CubeSat’a, a następnie kolejne 45 minut przed przesłaniem jakiegokolwiek sygnału.

Zwykle CubeSat’y mają rozkładane anteny zoptymalizowane do dwóch częstotliwości: 435 MHz i 144 MHz. Mimo tego, że te anteny są dookólne, nadal wymagają aby CubeSat był stabilny, ponieważ po wypuszczeniu z rakiety nośnej koziołkuje. Obracający się CubeSat nie zapewniłby nam dobrej, ciągłej transmisji.

Mr Fahrenheit

Mr Fahrenheit to licealny projekt w pełni realizowany przez uczniów uczęszczających do I SLO z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie.

Konktakt

strona wwww
mrfahrenheit.cubesat@gmail.com