Struktura umożliwia nam wykorzystanie ruchomych części w naszym CubeSat’cie, takich jak elementy rozkładane, zapewnia nam szyny do wypuszczenia naszego CubeSat’a z rakiety nośnej, jak i również zapewnia, że nasz CubeSat wytrzyma trudne warunki panujące w kosmosie i testy naziemne, takie jak testy wstrząsowe, wibracyjne, termiczno i próżniowe.

Mechaniczny interfejs CubeSat’a do deployera:
Struktura składa się głównie z aluminiowej ramy z szynami CubeSat’a, które są częścią mechanicznego interfejsu CubeSat’a. Szyny są potrzebne, ponieważ najpierw CubeSat jest umieszczany w deployerze, a następnie montowany na rakiecie nośnej. Kiedy rakieta dociera na orbitę, CubeSat zostaje wypuszczony z deployera poprzez popchnięcie przez sprężynę.

Mechanizm separacyjny sprężyn:
Kiedy CubeSat jest wielkości 1U (1 Unit = 10x10x10 cm), zostaje umiejscowiony w środku deployera razem z innymi CubeSat’ami. Dlatego, nasz CubeSat najprawdopodobniej będzie miał mechanizm separacyjny sprężyn, aby oddzielić go od innych CubeSat’ów podczas wypuszczenia z rakiety nośnej.

RBF (Remove Before Flight) i przełączniki:
CubeSat musi być odłączony od zasilania na czas startu. Dlatego RBF jest używany do odłączania systemów CubeSat’a od wszystkich źródeł prądu elektrycznego. Podczas wypuszczania z rakiety nośnej, zasilanie jest włączane ponownie, przez przełączniki znajdujące się na szynach CubeSat’a.

Elementy rozkładane:
Struktura składa się również z systemów rozkładania części ruchomych, takich jak panele słoneczne i anteny. Elementy rozkładane muszą być rozłożone po minimum 30 minutach od aktywacji wyłączników awaryjnych CubeSat’a. Zwykle do rozłożenia paneli słonecznych, stosowane są przewody. Kiedy prąd elektryczny przepływa przez ów przewód, ten nagrzewa się i spala. W wyniku tego procesu, otwierają się panele słoneczne.
Materiały:
Materiały użyte do budowy satelity CubeSat muszą być wybierane bardzo ostrożnie. Na przykład, jeśli pewien materiał ma zbyt wysoką temperaturę topnienia, może nie spalić się całkowicie w atmosferze i stworzyć potencjalne zagrożenie dla ludzi.
Dodatkowo, materiały muszą wytrzymać trudne warunki panujące w kosmosie. Możliwe jest pojawienie się niepożądanych procesów, takich jak odgazowywanie lub zcalanie na zimno, ale są sposoby na radzenie sobie z nimi. Na przykład, wszystkie metale mogą być anodowane, by zapobiec zcalaniu się na zimno metalowych części. Zazwyczaj w głównej strukturze CubeSat’a używane jest aluminium 7075, 6061, 6082, 5005 i/lub 5052.
Mr Fahrenheit
Mr Fahrenheit to licealny projekt w pełni realizowany przez uczniów uczęszczających do I SLO z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie.
Kontakt
Strona www
mrfahrenheit.cubesat@gmail.com