System określania i kontroli położenia (ADCS)

Nasz ADCS stabilizuje CubeSat’a poprzez pasywną magnetyczną kontrolę położenia (PMAC), używając magnesu i prętów magnetycznych. Stabilizacja anten pomoże z radiokomunikacją, tak samo jak stabilizacja kamer naszego payload’u umożliwi im robienie lepszych zdjęć Ziemi.

Photos from: 
•	Passive Magnetic Attitude Control for CubeSat Spacecraft by D Gerhardt
•	ISISPACE iMTQ Magnetorquer Board
•	NanoAvionics CubeSat Reaction Wheels Control System SatBus 4RW

System określania i kontroli położenia (ADCS):

Istnieją trzy główne metody stabilizacja CubeSat’ów: koła reakcyjne, cewki i magnesy stałe. Koła reakcyjne zajmowałyby za dużo miejsca w naszym CubeSat’cie 1U, podczas gdy zarówno koła reakcyjne jak i cewki pochłaniają bezcenną energię słoneczną. Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie magnesu stałego.

Photo: PMAC magnet configuration (from “Passive Magnetic Attitude Control for CubeSat Spacecraft” by David T. Gerhardt)

PMAC (Pasywna magnetyczna kontrola położenia):

PMAC składa się z dwóch głównych elementów: magnesu sztabkowego i prostopadłych prętów magnetycznych. Magnes sztabkowy stabilizuje CubeSat’a w dwóch osiach, dopasowując się do pola magnetycznego Ziemi. Natomiast CubeSat nadal kręci się w trzeciej osi. Dlatego używamy prętów magnetycznych, aby spowolnić wirowanie. Czas, w którym CubeSat może się ustabilizować, zależy od tego, jak szybko koziołkuje po wypuszczeniu z rakiety nośnej. Na przykład, stabilizacja na dwóch osiach kontrolowanych przez magnes sztabkowy może zająć dwa dni, a spowolnienie wirowania przez pręty magnetyczne może zająć kolejne kilka dni.

Mr Fahrenheit

Mr Fahrenheit to licealny projekt w pełni realizowany przez uczniów uczęszczających do I SLO z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie.

Kontakt

strona www
mrfahrenheit.cubesat@gmail.com