Strona Główna v2

Mr Fahrenheit


Mr Fahrenheit jest małym satelitą edukacyjnym, którego misją jest monitorowanie zmian klimatu na Ziemi oraz testowanie nowego rodzaju ogniw słonecznych w przestrzeni kosmicznej.

Projekt realizowany jest przez młodzież w wieku licealnym w celu pobudzenia świadomości młodych ludzi w zakresie ekologii i rozwijania umiejętności technicznych, które będą im niezbędne w realizacji tego rodzaju wyzwań w dorosłym życiu.

Ty też możesz dołączyć i wesprzeć finansowo ten projekt zostając współwłaścicielem satelity!

Za 2 lata będziesz miał okazję spoglądając w niebo pomyśleć, że właśnie przelatuje nad Tobą Twój satelita. Uruchomiliśmy w tym celu zrzutkę internetową pod adresem https://zrzutka.pl/67h844

Jeśli chcesz, możesz także uruchomić własną stację naziemną w domu lub w szkole i pomóc odbierać dane z Mr Fahrenheit. Instrukcje jak ją wykonać, udostępnimy wkrótce.

CubeSat Mr Fahrenheit
NASZE CELE

Projekt Mr Fahrenheit to połączenie ekologii, technologii i edukacji. W każdym z tych obszarów określiliśmy cel do osiągnięcia. Mamy nadzieję, że uda się je wszystkie zrealizować, nawet jeśli nie będzie łatwo. 

W OBSZARZE EKOLOGII

Nikt już nie ma wątpliwości. Ocieplenie globalne jest faktem i ma negatywny wpływ na zmiany klimatu. Podnosi się poziom wód w oceanach, wzrasta temperatura, pogarsza się jakość powietrza, wymierają gatunki zwierząt, a cały ekosystem przechodzi gwałtowne zmiany. 

Angażowanie młodzieży w zauważanie tych zmian jest koniecznością. Musimy się zająć ochroną naszego środowiska już dziś. Jutro będzie za późno.  

Satelita Mr Fahrenheit przeprowadzi eksperyment, polegający na ocenie zmian temperatury oceanów za pomocą analizy spektrofotometrycznej. Będziemy rejestrować kolor wody wynikający z żyjących w niej form i ilości fitoplanktonu, który bezpośrednio wiąże się z temperaturą wód.

Informacje te można w atrakcyjny sposób przedstawiać graficznie na bieżąco co może zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi ekologią i przyczynić się do lepszego zrozumienia globalnych zmian klimatu.

W OBSZARZE TECHNOLOGII

Ciągle poszukiwane są nowe metody pozyskiwania energii odnawialnej. W ostatnich latach wielkie nadzieje zaczęto pokładać w nowych materiałach światłoczułych opartych na naturalnych minerałach. 

Satelita Mr Fahrenheit przeprowadzi testy z wykorzystaniem tych materiałów w przestrzeni kosmicznej. Będą to ogniwa z naturalnego minerału – tytanianu wapnia.  Różnią się od tradycyjnych paneli krzemowych min. grubością – są o wiele cieńsze, elastycznością – można je nadrukowywać na folii, przezroczystością – mogą być umieszczane na oknach oraz sposobem nanoszenia na powierzchnie na przykład za pomocą sprayu.

Chcielibyśmy przyczynić się do rozwoju tej technologii, która ma ogromny potencjał w przyszłości.

W OBSZARZE EDUKACJI

Naszym celem jest edukacja młodzieży w zakresie zarówno ekologii jak i nauk technicznych. Kształtujemy kolejną generację przyszłych inżynierów, programistów i liderów biznesu.Ze zdobytej przez nas wiedzy i doświadczenia będą mogli korzystać uczniowie z całej Polski oraz świata. Cały projekt będzie dokumentowany na naszej stronie internetowej mr-fahrenheit.com

Czym jest CubeSat?

CubeSat jest rodzajem miniaturowego satelity do celów badawczych i edukacyjnych o wymiarach 10x10x10 cm. Po zakończonej misji CubeSat całkowicie spala się w atmosferze, zapobiegając tworzeniu się śmieci kosmicznych.


Wizualizacja wymiarów satelity typu CubeSat za pomocą kostek Rubika.


Zespół

Jesteśmy najmłodszym w Europie zespołem budującym satelitę. Wszyscy uczęszczamy do liceum ogólnokształcącego w Warszawie. 

Projekt tego typu to niezwykle złożone przedsięwzięcie. Musimy znaleźć wśród nas osoby zafascynowane różnymi dziedzinami jak programowanie, elektronika, mechanika, telekomunikacja, finanse, dziennikarstwo i połączyć w jeden spójny organizm.

Pomimo, że wszyscy bardzo się różnimy, łączy nas jedno wspólne marzenie: dosięgnąć gwiazd!

Nasi partnerzy

Najnowsze wpisy

 • Dostawa paneli AzurSpace dla satelity MrFahreiheit
  Po blisko 3 miesięcznym oczekiwaniu, na początku sierpnia, dotarły do nas panele solarne, które docelowo będą zamontowane na obudowie satelity. Jest to 9 paneli fotowoltaicznych najwyższej klasy, firmy AzurSpace z Niemiec. Panele będą zamontowane po … Czytaj więcej.
 • Z wizytą w Polskiej Agencji Kosmicznej
  Dzień rozdania świadectw to nie tylko początek wakacji. Dla członków zespołu projektu Mr.Fahrenheit to także spotkanie z najważniejszą instytucją kosmiczną w Polsce. POLSA to nietypowy skrót oznaczający Polską Agencję Kosmiczną (ang. POLish Space Agency). POLSA … Czytaj więcej.
 • Halo PW-Sat3 -tu- Mr Fahrenheit, jak mnie słyszysz, odbiór…
  I stało się. Doszło do wydarzenia do którego wcześniej, czy później dojść musiało… dwa cubesaty budowane w tym samym czasie, w tym samym mieście, z wykorzystaniem tych samych nadajników radiowych. Pierwszy to satelita 3U o … Czytaj więcej.
 • “Serce” satelity MrFahrenheit
  Epidemia wywołana wirusem Covid, spowodowała ogromne zamieszanie na rynku elektroniki na świecie. To co wydawało nam się oczywiste i proste do zakupienia okazało się w 2022 roku praktycznie nieosiągalne na rynku dla drobnych klientów. Żaden … Czytaj więcej.
 • Link budget
  Podchodziliśmy do tematu jak do “jeża”. Policzenie tzw. link budget zajęło nam, wstyd się przyznać, kilka miesięcy. W rzeczywistości jest to zadanie na jeden dzień. Uff…ale na szczęście już za nami. Teraz z takim bagażem … Czytaj więcej.
 • SolarTape opanowany!
  Wyprodukowany i przetestowany SolarTape!

Media


Mr Fahrenheit

Mr Fahrenheit to projekt satelity CubeSat, całkowicie prowadzony przez uczniów liceum, uczęszczających do I SLO z Oddziałami Międzynarodowymi w Warszawie.

Kontakt z nami

Email: cubesat@mr-fahrenheit.com